Pytasz, jak szybko nauczyć się angielskiego do matury? To pokażę Ci, co możesz zrobić.

Jak zdać maturę z angielskiego?

Mówi się, że matura to sprawdzian dojrzałości, który wprowadza w dorosłe życie. Cóż – ja tak nie uważam. Dla mnie egzamin maturalny był po prostu trochę cięższym i ważniejszym testem, którego na pewno nie traktowałem jako wyroczni. No, ale to chyba przez moje luźne podejście do życia.

Mimo wszystko: jeśli planujesz iść na studia, to powinieneś dobrze ją napisać. Ja na szczęście nie miałem z tym problemu, a maturę z angielskiego zdałem na ponad 90% (zarówno podstawę, jak i rozszerzenie) praktycznie w ogóle się nie ucząc. Poniżej powiem Ci, jak tego dokonałem. Zapraszam.

Zastanawiasz się, jak zdać maturę z angielskiego? Mam dla Ciebie kilka wskazówek.

Język angielski – przygotowanie do matury w moim wykonaniu

Zdałem maturę z angielskiego na prawie maksymalną ilość %, nie spędzając ani jednego dnia z nosem w książkach. Jak to możliwe? Po prostu wszystkiego nauczyłem się dzięki praktyce i używając języka przy codziennych czynnościach.

Było to jednak coś, co odkryłem wiele lat przed faktycznym sprawdzianem dojrzałości. Miałem jakieś 12, może 13 lat kiedy uświadomiłem sobie, że znacznie więcej angielskiego nauczyły mnie gry i filmy, niż szkoła. Postanowiłem więc mniej czasu spędzać na nauce… a więcej na rozrywkach.

Za każdym razem, kiedy grałem w coś na komputerze albo oglądałem film – starałem się to robić właśnie po angielsku. Miałem też internetowych znajomych z Ameryki i Wielkiej Brytanii, dzięki czemu poznałem różnice między American English a British English – no i nauczyłem się używać języka w praktyce.

Ale to nie o mojej historii miała być tutaj mowa.

Mam pytanie: ile czasu zostało Ci do matury?

Teraz są trzy możliwości:

Jeśli do matury z angielskiego zostało Ci kilka lat, i czytasz ten artykuł z ciekawości – zrób to, co ja, a być może też nie będziesz musiał się do niej specjalnie uczyć.

Jeśli do egzaminu zostało Ci kilka miesięcy / tygodni, a nigdy do nauki angielskiego się nie przykładałeś – to niestety bez przysłowiowego “zakuwania” lub “korków” się nie obejdzie.

Jeśli sytuacja jest naprawdę zła: do matury zostało Ci kilka dni, a Ty nie potrafisz praktycznie nic – to poniżej przedstawię Ci wszystko, co powinieneś ogarnąć, żeby przynajmniej zdać ✔️.

Jak szybko nauczyć się angielskiego do matury? Wiedza w pigułce

Dobra, żeby było łatwo Ci się w tym wszystkim odnaleźć – to polecę z wszystkimi kategoriami po kolei.

Rozumienie ze słuchu i rozumienie tekstów

Czyli słuchanie i czytanie ze zrozumieniem. To jest prawdopodobnie najłatwiejsza część egzaminu – wystarczy znaleźć w tekście odpowiedzi na zadane pytania. Gorzej, jeśli nie wiesz nawet o czym dany tekst opowiada.

Tutaj niestety nie ma złotego środka. Podczas tej części matury możesz trafić dosłownie na cokolwiek. Jeśli doskwiera Ci brak czasu – to olej naukę słuchania i czytania. Wiele Ci to nie da, bo do języka trzeba się przyzwyczajać przez dłuższy czas. Lepiej będzie, jeśli skupisz się na dalszych kategoriach.

Ale uspokoję Cię – zwykle te teksty są banalne, niewiele cięższe niż na egzaminie ósmoklasisty.

Gramatyka, środki językowe, czasy…

Z najfajniejszej części egzaminu przeskakujemy do tej najgorszej. I żeby nie było – to nie tylko moje zdanie, ale też wielu moich uczniów.

Jeśli chodzi o czasy, to wypadałoby znać wszystkie. Do matury angielskiej podstawowej wystarczą Ci jednak:

– Present: Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous,

– Past: Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous

– Future: Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous.

Zaznaczyłem na zielono czasy, które musisz znać koniecznie, i na żółto te, które możesz sobie odpuścić jeśli masz naprawdę mało czasu.

Czyli koniec końców nie uczysz się:

Present Perfect Continuous,

– Past Perfect Continuous,

– Future Perfect Continuous.

Bo są one wymagane tylko na maturze angielskiej rozszerzonej.

Słynne grammar to jednak nie tylko czasy. Warto przypomnieć sobie też tworzenie zdań z podmiotami “it” oraz “there”, używanie strony biernej i mowę zależną.

Jeśli jednak rozchodzi się o części mowy – to na celownik weź stopniowanie regularne i nieregularne przymiotników / przysłówków oraz tak zwane phrasal verbs, czyli czasowniki frazowe ⏱️.

Gramatyki jest dość dużo, ale równie dużo jest w niej nieprzydatnych na maturze rzeczy. Postaraj się ogarnąć to, co Ci wymieniłem powyżej – a powinieneś ją zdać z łatwością ✔️.

Wypowiedź pisemna, albo po ludzku: wypracowanie

Dobra – wiem, że nie każda praca pisemna jest wypracowaniem… ale nie jestem tutaj od tego, żeby kłócić się o nazewnictwo. Więc do rzeczy.

Z własnego doświadczenia zdradzę Ci, że najbardziej pomocna jest znajomość słówek. Serio – ich akurat warto jest się uczyć. Ale co w przypadku, kiedy jakimś cudem dostaniesz do napisania specjalistyczny list o pracy przy hodowli pszczół ??

Możesz znać na przykład słownictwo związane z podróżowaniem i informatyką. Wystarczy poprowadzić list w taki sposób, aby koniec końców zahaczyć o trudne słowa, które akurat znasz. Robiłem tak na wszystkich szkolnych wypracowaniach, i zawsze zgarniałem max punktów.

O tym, jakie słówka warto znać, pisałem już w artykule na temat egzaminu ósmoklasisty: przeczytasz go klikając tutaj.

Naucz się wielu trudnych słów i synonimów do nich. Osoba sprawdzająca egzamin na pewno je wyłapie, a ty wywołasz wrażenie bardziej oczytanego. Pamiętaj, że maturę sprawdza człowiek, a nie robot, tak więc umiejętność perswazji jest wręcz wskazana.

Czy kurs maturalny z angielskiego online to dobry pomysł?

Jak najbardziej. Na temat tego, dlaczego e-learning jest znacznie lepszy od nauki w szkole pisałem już tutaj. Prowadzę szkołę językową ComfEnglish – przygotowuję maturzystów tak, by jak najlepiej zdali egzamin dojrzałości.

Język angielski – przygotowanie do matury online. Jak to wygląda?

Chcesz uczyć się angielskiego tanio w parze lub grupie? To proste. Zapisz się już teraz – wystarczy jedno kliknięcie.

Chcesz uczyć się angielskiego 1:1 z lektorem online? Nigdy wcześniej nie brałeś udziału w kursach internetowych? Specjalnie dla Ciebie przygotowałem darmowe spotkanie próbne. Przejdź proszę na stronę główną i wpisz dostępność na najbliższe darmowe spotkanie próbne. Na spotkaniu wszystko Ci pokażę i uruchomimy dla Ciebie odpowiednią ścieżkę rozwoju. Wytłumaczę Ci, jak wygląda przygotowanie do matury z języka angielskiego online.

Co trzeba robić, żeby zdać maturę z angielskiego? Podsumowanie

Najchętniej powiedziałbym, żeby w ogóle nie zakuwać teorii, bo znacznie więcej wyniesiesz dzięki praktyce. Taką filozofię wyznaję w mojej szkole językowej – i mogę nieskromnie potwierdzić, że jest ona słuszna.

Wiem jednak, że sytuacje są różne, a Ty możesz po prostu nie przepadać za językiem angielskim i chcesz jedynie przysłowiowo “odbębnić” maturę.

Jeśli zależy Ci tylko na tym – to naucz się kompletnych podstaw które wymieniłem powyżej, a zdobycie 30 a nawet 50% z podstawy nie powinno być dla Ciebie żadnym problemem ✔️.

Podobne artykuły