Egzamin 8 klasisty z angielskiego może być utrapieniem dla osób, które nie mają smykałki do języków obcych

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego, zdasz?

Ach… egzamin ósmoklasisty z angielskiego. Mimo, że osobiście mam go już dawno za sobą, to do dziś pamiętam stres, jaki mi towarzyszył podczas zdawania. A raczej był ze mnie lekkoduch, więc to już coś znaczy.

Zatem, drogi czytelniku, aby zaoszczędzić tego stresu Tobie – postanowiłem zebrać do kupy wszystkie najważniejsze rzeczy, które na egzamin powinieneś umieć. No, to lecimy z tym koksem!

Zastanawiasz się, jak dobrze napisać egzamin 8 klasisty z angielskiego? Mam dla Ciebie parę wskazówek.

Jak dobrze napisać egzamin ósmoklasisty z angielskiego – czyli o tym, co powinieneś wiedzieć

Zamiast rzucać tutaj ogólnikami w stylu “pamiętaj, żeby zawsze dokładnie czytać treści zadań” czy “sprawdź swoją pracę pisemną przynajmniej 10 razy” – przejdę do konkretów.

Czasy gramatyczne – czyli “Tenses”

Gdy jeszcze byłem na etapie uczenia się języka angielskiego, największą zmorą były dla mnie czasy gramatyczne i z tego co wiem – podobnie ma większość ludzi. Dlatego też zacznę właśnie od słynnych “tensów”.

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego a czasy, które KONIECZNIE musisz znać, to trzy “Presenty”:

 • Present Simple
 • Present Continuous
 • Present Perfect

O ile te dwa pierwsze są łatwe do ogarnięcia, o tyle Perfecty potrafią nieźle namieszać w głowie.

Dalej mamy czasy przeszłe, a dokładnie:

 • Past Simple
 • Past Continuous
 • Past Perfect

I w sumie tyle, jeśli chodzi o “pasty”. Prawda, że łatwizna? Na całe szczęście nie musisz zaprzątać sobie głowy perfectami w czasie przeszłym – tyle w tym wszystkim dobrego.

Na zakończenie czasów gramatycznych pozwoliłem zostawić sobie wszystko, co związane z przyszłością. Czyli:

 • Future Simple
 • Future Continuous
 • Going to
 • Czasowniki Modalne

Osobiście uważam, że czasy przyszłe to najprzyjemniejszy kawałek chleba w tej kategorii. Konstrukcje te są łatwe i (moim zdaniem) najbardziej intuicyjne.

Masz problem z gramatyką w języku angielskim?

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego nie obejmuje wyłącznie gramatyki. Zawsze nienawidziłem gramatyki – i to bez względu na to, czy mówimy tutaj o języku angielskim czy jakimkolwiek innym. “Czasy” były dla mnie po prostu katorgą i nudną teorią, która miała mi się nigdy do niczego nie przydać.

Dlatego nie polecam uczyć się suchych schematów, tylko starać się zdobywać doświadczenie poprzez praktykę – czyli rozmowę. Zgodnie z tą ideologią szkolimy naszych uczniów w ComfEnglish. Efekty gwarantowane.

Czujesz, że potrzebujesz pomocy w nauce? Przejdź na stronę główną i podaj dostępność na najbliższe spotkanie próbne już teraz!

Słownictwo – bo nie samą gramatyką człowiek żyje

Egzamin 8 klasisty z angielskiego to jednak nie tylko gramatyka, ale też słówka. Powiem więcej – znacznie bardziej opłaca się mieć bogaty zasób słownictwa, niż tylko i wyłącznie wiedzę na temat czasów.

Nie sposób jednak opisać wszystkich zwrotów, które mogą paść na egzaminie, bo jest ich po prostu zbyt wiele. Do najważniejszych kategorii zaliczam jednak:

 • Zwroty grzecznościowe
 • Funkcje komunikacyjne
 • Kawałki językowe, zlepki do użycia

Z grubsza to by było na tyle. Koniecznie poćwicz też dialogi sytuacyjne, czyli przykładowo rozmowę z ekspedientką w sklepie czy zamawianie jedzenia w restauracji.

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego co zrobić, żeby zdać? Przyłóż się do nauki słówek i pamiętaj – nawet, jeśli nie trafisz na nie podczas pytań, to zawsze możesz zgarnąć dodatkowe punkty jeśli użyjesz ich w pracy pisemnej pod koniec egzaminu.

Pozostałe rzeczy – czyli ta cała składnia i rzeczowniki

Oprócz czasów gramatycznych i słownictwa warto też poświęcić trochę czasu na pozostałe części języka.

Mam tutaj na myśli głównie wszystkie działania wykonywane na rzeczownikach (policzalność, regularność, dzierżawczość) i przymiotnikach (stopniowanie). Co do składni – zdania z podmiotem it i there oraz tak zwana strona bierna.

Raczej nie ma sensu rozwodzić się tutaj nad zaimkami, przedimkami czy chociażby przysłówkami – bo większość z nas prawdopodobnie nie wie nawet, co te określenia oznaczają w naszym rodzimym języku.

Kolejny dowód na to, że zrozumienie działania >>> sucha teoria.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty angielski – co jeszcze możesz zrobić?

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego i jak możesz się do niego przygotować. Mam dla Ciebie jeszcze garść poniższych porad, które możesz wykorzystać zarówno przed, jak i podczas egzaminu. Niektóre mogą wydać Ci się banalne, jednak… naprawdę warto przyjąć je do serca ❤️.

 1. Nie powtarzaj bez sensu przed samym egzaminem
 1. Nie stresuj się podczas egzaminu
 1. Poświęcaj co najmniej 60min w tygodniu na efektywną naukę.

Dla uspokojenia dodam jeszcze, że egzamin 8 klasisty z języka angielskiego nie jest aż tak trudnym wyzwaniem i bez problemu można osiągnąć wysoki wynik jeśli tylko ćwiczysz i słuchasz języka, dlatego praktyka jest bardzo ważna.

Tak więc dasz radę!

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego w ComfEnglish

Bo język angielski jest naprawdę prosty… a w szczególności z ComfEnglish.

Tak, jak wspominałem przy okazji czasów gramatycznych – w mojej szkole językowej stawia się w pierwszej kolejności na naukę poprzez praktykę… a teoria to tylko dodatek.

Zatem bez względu na to, która część języka angielskiego stanowi dla Ciebie największy problem – zapisz się na naszą naukę języka angielskiego online.

Moje kwalifikacje wykraczają stanowczo dalej, niż tylko do przygotowania na egzamin 8 klasisty z angielskiego. Dlatego serdecznie Cię, drogi czytelniku, zapraszam.

Jak zdać egzamin 8 klasisty z angielskiego – podsumowanie

Wiem, że wiele osób scrolluje od razu do podsumowania (nie ładnie!). Jeśli Ty też tak zrobiłeś – to radzę Ci mimo wszystko przeczytać całość.

Tak więc przed egzaminem 8 klasisty z angielskiego skup się na dwóch najważniejszych rzeczach: czyli oczywiście czasach gramatycznych i słownictwie (w tym sytuacyjnych dialogach).

Na sam koniec możesz zostawić wszystko, czego będziesz musiał “wykuć się na blachę”. Pamiętaj też, że najwięcej efektów przyniesie Ci wykorzystywanie języka w praktyce.

Życzę Ci powodzenia w zdawaniu egzaminu. Pozdrawiam, Adam Kiela.

Podobne artykuły